Top

راه اندازی رسپری پای

راه اندازی رزبری پای با کمترین امکانات (رسپبری پای)

فرض کنیم تنها وسیله در دسترستون لب تاپ است و دسترسی به کیبورد و موس و مانیتور ندارید و می خواهید رزبری پای را راه اندازی و استفاده کنید. (منظور از راه اندازی نصب سیستم عامل و کارکردن با برد است.) رزبری پای این امکان رو به شما میده که از طریق شبکه سیستم عامل مورد نظر نصب کنید و بدون نیاز به تجهیزات اضافی از رزبری پای استفاده کنید. در این پست به این موضوع می پردازم.

در پست های آینده روش اتصال به رزبری پای بدون نیاز به روتر از طریق کابل LAN و اتصال به SSH رزبری پای از طریق ارتباط سریال را در دو پست جداگانه توضیح می دهم.

از این راهنما برای همه رزبری پای هایی که پورت Ethernet را دارند ورژن های (B, B+ and 2) می توان استفاده کرد. هچنین از این آموزش برای برد های که با دانگل WiFi شبکه وصل شده باشند استفاده کرد. البته باید توجه داشته باشید که دانگل WiFi شما باید به صورت out-of-the box توسط رزپین شناسایی بشود منظور بدون هیچ تنظیمی بعد از اتصال به پورت USB قابل استفاده باشد.

برای اجرای آموزش شما نیاز به سیستم عامل گنو لینوکس با مک او اس دارید البته روی ویندوز هم می توان این کار را انجام داد من ترجیحا از لینوکس اوبنتو استفاده می کنم.

مراحل انجام کار به ترتیب زیر است:

  • انتقال image رزپین روی SD card
  • اتصال یا mount کردن پارتیشن دوم رزبری پای
  • تغییر فایل های SD کارت برای تنظیم Wifi و اتصال SSH
  • قرار دان SD کارت بر روی رزبری پای و اتصال آن به برق
  • چند دقیقه صبر کنید تا رزپین راه اندازی شود.
  • در هر دو صورت (اتصال با کابل یا Wifi) سرور DHCP یا شبکه خود را برای بدست آوردن IP رزبری پای چک کنید.
  • اتصال به رزبری پای از طریق SSH و تمام کردن نصب و تنظیمات

انتقال image رزپین روی SD card

 راهنمای کلی نصب سیستم عامل روی رزبری پای و توضیحات بیشتر در این مورد را می توانید در وبسایت خود رزبری پای پیدا کنید. و اگر از لینوکس استفاده می کنید این سه خط دستور می تونه راهنمایی خوبی باشه برای این کار

 

در این قسمت نیاز هست برای تغییر تنظیمات SSH و WiFi پارتیشن دوم SD کارت را روی سیستم ماونت کنیم تا به فایل های داخلش برای تغییرات دسترسی داشته باشیم.

بعد از تغییرات بالا می توانید از طریق کابل شبکه به رزبری پای وصل بشید اما اگر بخواهید از طریق WiFi بشید باید اسم  و رمز شبکه Wifi رو در /mnt/rpi/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf ذخیره کنید تا رزبری پای به طور خودکار بعد از روشن شدن به شبکه WiFi وصل بشه  مثال زیر ایجاد تعریف کنید.

بعد از این کار SD کارت رو umount کنید.

 

بدست آوردن IP رزبری پای

برای بدست آوردن IP که به رزبری پای اختصاص داده شده در شبکه کافیه به تنظیمات مودم خودتون سر بزنید. بعد از روشن کردن برد رزبری پای برای اولین چند دقیقه ای صبر کنید تا سیستم عامل راه اندازی شده و آماده استفاده شود.

اتصال از طریق SSH در لینوکس

بعد از پیدا کردن IP برد به طور مثال IP بورد من به این صورت است ۱۹۸٫۱۶۸٫۱٫۱۰۳ از طرق دستور SSH می توانید به یرد رزبری پای خود دسترسی داشته باشید به یاد داشته باشید نام کاربری پیش فرض رزپین : pi و رمز عبور نیز : raspberry است.

{profishop:copyright}