Top

شیلد آردوینو

 

شیلد آردوینو چیست؟

شیلد های آردوینو برد های ماژولاری هستند که می توانند به صورت پشته ای ( Stackable ) مطابق آنچه در تصویر بالا مشاهده می کنید بر روی هم قرار بگیرند تا امکانات بیشتری را مطابق میل شما به برد آردوینو اضافه کنند. این برد های ماژولار پلتفرم آردوینو را بسیار انعطاف پذیر نموده اند و با استفاده از شیلد های آردوینو شما می توانید هر پروژه الکترونیکی معقولی را بدون نیاز به سیم کشی های زننده و لحیم کاری با استفاده از آردوینو در کوتاه ترین زمان پیاده سازی کنید. فرقی نمیکند که میخواهید آردوینو شما یک موتور را کنترل کند یا به اینترنت وصل شود یا یک رنگ را تشخیص دهد یا یک کوادکوپتر را کنترل کند، تقریبا برای هر کاری یک شیلد وجود دارد که کار شما را بسیار آسان می کند.

 

 

 بسیاری از شیلد های آردوینو قابلیت پشته سازی یا stack شدن بر روی یکدیگر را دارند و همین به شما کمک می کند تا پروژه های شما خیلی ساده تر و شیک تر و در زمان کوتاه تری آماده شود. البته بسیاری از شیلد های آردوینو پین ها را لحیم نکرده اند تا شما بتوانید خودتان پین هدر مورد نیاز را برای آن انتخاب کنید. برای طبقات میانی Stackable Header Pin و برای طبقه آخر هر پروژه باید از پین هدر نری یا Male Header پین استفاده کنید. البته متاسفانه در ایران پین هدر های Stackable (اِستَکِبِل) که قابلیت نصب به صورت پشته ای را فراهم می کنند چندان رایج نیست اما با پیشرفت سریع آردوینو در بازار در آینده ای نزدیک شاهد گسترش استفاده از این نوع پین هدر خواهیم بود.

اما شیلد ها فقط سخت افزار نیستند. تقریبا برای هر شیلد آردوینو هدر ها و نمونه کد های آماده ای وجود دارد تا کار توسعه دهندگان باز هم ساده تر شود. هر یک از شیلد ها توسط گروهی از افراد برای افزودن یک قابلیت خاص به آردوینو طراحی میشوند و معمولا از قطعاتی استفاده می شود که فایل هدر آنها در کتابخانه آردوینو موجود است تا نوشتن کد برای آن شیلد ساده تر شود. به لطف هدر فایل های بروز و کامل و مجموعه ای از هزاران شیلد گوناگون آردوینو از یک برد آموزشی به یک برد بسیار کاربردی تبدیل شده که در ساده ترین کارها تا پیچیده ترین کارهای آزمایشگاهی از آردوینو و شیلد های آردوینو می شود.

یک شیلد آردوینو با هدر پین استکبل Stackable Header Pin

یک شیلد آردوینو با هدر پین نری Male Header Pin

بعضی از شیلد ها از تمام پین های آردوینو استفاده می کنند در حالی که بعضی تنها از یک یا دو پین آردوینو استفاده می کنند و حتی ممکن است چندین شیلد به صورت مشترک تنها از دو یا سه پین آردوینو استفاده کنند. این نکته زمانی اهمیت پیدا میکند که میخواهید چندین شیلد آردوینو را بر روی هم استک ( Stack ) کنید.

شیلد پروتوتایپ آردوینو

نوع دیگری از شیلد های آردوینو نیز وجود دارند که مانند تصویر بالا فاقد هرگونه قطعه ای هستند، در حقیقت این شیلد ها به نوعی مانند برد سوراخدار عمل می کنند با این تفاوت که مناسب نصب بر روی آردوینو طراحی شده اند. در حقیقت شما می توانید با استفاده از این شیلد های پروتوتایپ ، برای خودتان یک شیلد بسازید و بعد از اینکه از عملکرد صحیح شیلد خود مطمئن شدید برای چاپ PCB اقدام کنید در بعضی پروژه های سفارشی و خاص نیز هیچ وقت نیاز به جایگزین کردن شیلد های پروتوتایپ با PCB احساس نمی شود. در حقیقت این شیلد ها آزادی عمل توسعه دهندگان را افزایش می دهند تا بتوانند پروژه های متفاوت تری را بدون نیاز به برد بورد و بورد سوراخدار اجرا کنند. حتی نوعی شیلد نیز وجود دارد که بر روی خود دارای برد بورد است.

فایل کامل مطلب بالا را با فرمت PDF از اینجا دانلود کنید.

 

{profishop:copyright}